niedziela, 12 listopada 2017

[KRK] Azure Workshop Kraków #1Postanowiłem dokończyć spóźnioną relację z uczestnictwa w Warsztatach. Szczególnie, a właściwie dla tego, że przede wszystkim - było warto - z kilku względów.

W telegraficznym skrócie - lokalizacja - przepiękny zabytkowy pałac; prowadzący - pełen profesjonalizm, a jednocześnie przystępnie i na luzie; tematyka - Azure; forma - warsztaty, to jest to co tygrysy lubią najbardziej; katering - też wart wspomnienia. No ale od początku...


Tak więc dotarłem do Krakowa z Warszawy. Pociąg według rozkładu miał przyjechać około 8, przyjechał kilka minut po 9. No cóż, zdarza się - jak dowiedziałem się niedługo później, na tej trasie podobno często. Tak więc nie miałem zbytnio czasu nawet na bajgla, tyle tylko, że gdzieś po drodze w Starbucku kupiłem sobie czekoladę na gorąco. Na rejestrację użytkowników zdążyłem bez problemu. Niestety pośpiech sprawił, że nie uwieczniłem fasady siedziby ABB, a stanowczo jest warta uwagi (https://pl.wikipedia.org/wiki/Pa%C5%82ac_Puget%C3%B3w_w_Krakowie). Jak tylko będę kolejny raz w Krakowie wybiorę się na ul.Starowiślną celem zrobienia zdjęcia Pałacu, które wierniej odda jego piękno. Szczególnie, że miejsce jest położone w dość dogodnej lokalizacji - 400m od Rynku Głównego i ok. 600m od dworca PKP.

Siedziba ABB - Centrum Systemów Informatycznych
(fotografia wzięta z Google Maps, autor: Krzysztof Kukliński, kwiecień 2017)

ABB - klatka schodowa wewnątrz
Szybkie potwierdzenie obecności na liście przy wejściu, smycz z identyfikatorem i drukowana kartka A4 w rękę i już można zasiąść przy stole. Sala szybko się zapełniła i dość punktualnie zaczęło się wprowadzenie, wspólne dla obu ścieżek - Dev i ITpro. Po wprowadzeniu przerwa i podział na dwie grupy.

Ostatnie chwile przed rozpoczęciem warsztatów

Wprowadzenie
Uczestniczyłem w ścieżce ITpro, którą prowadził znany i lubiany Michał Furmankiewicz. Pracujący na co dzień na stanowisku Cloud Solution Architect w Microsoft.

To czego mogliśmy dowiedzieć się od Michała, to w skrócie:
  • czym jest chmura i jak z niej korzystać (modele chmurowe, kiedy i czemu jest tańsza),
  • wprowadzenie do Azure: portal, PowerShell, Azure CLI,
  • podstawy networkingu w Azure (vnet, subnet, route table, logi, VPN),
  • Azure automation (PS runbooks, PS workflow, PS DSC),
  • Azure Backup,
  • Azure OMS / Log Analytics,
  • Azure ASR
W agendzie stało - "Przerwa obiadowa (jedzenie w formie bufetu)" - nie wiedziałem co będzie, ale biorąc pod uwagę wcześniejszy katering nie miałem się czego obawiać. No i rzeczywiście. Była pizza :)
...no bo i co innego może być na obiad na takich warsztatach :)
 Michał oczywiście doskonale przygotowany. Były slajdy, były konta warsztatowe - dla każdego po jednym, było tłumaczenie i rysowanie. Wedle prostego schematu - krótkie wprowadzenie, tłumaczenie co będziemy robić - jeśli trzeba dobrze zobrazowane, praca własna i ewentualnie wsparcie w ramach potrzeb.
Jasno, prosto, przystępnie - z rysunkami, a tak wyglądać będzie nasza sieć

Konfigurujemy nasze maszyny

Garść niezbędnej teorii

Dalsza rozbudowa - wytłumaczone i rysowane, wszystko jasne! :)
Osiem godzin nauki minęło nie wiadomo kiedy. To chyba z tego względu, że informacji dużo, temat interesujący i dobrze podany. No i ten wspomniany katering - nie dość, że smaczna pizza na obiad, do tego - wiadomo: kawa, herbata, soki, woda. To jeszcze jakieś przekąski, kanapeczki, ciasteczka - iście małopolska gościnność. Z jednej strony smacznie i chce się spróbować wszystkiego, a z drugiej strony - "no i znów się nażarłem w weekend!". Gospodarz również pod tym względem stanął na wysokości zadania i pokazał klasę - uważam, że samo udostępnienie siedziby to już naprawdę wiele.

Na początku warsztatów okazało się, że jest jakiś problem z działaniem części kodów jednodniowych do WiFi, ale nad zwyczaj szybko i sprawnie zostało to rozwiązane. Tak szybko i tak sprawnie, że nie warte jest to uwagi. Wspominam o tym, żeby pokazać kolejny aspekt organizacji całego wydarzenia i zaangażowania Gospodarza. Mimo weekendu, mimo ograniczeń dostępowo-kadrowych gdy tylko problem się pojawił został rozwiązany. Brawo ABB!

Niestety, ominęła mnie część po-warsztatowa - Social Beer Party. Udałem się na pociąg, niestety kolejny był dopiero jakoś nieludzko późno.W najbliższą sobotę kolejne warsztaty, tym razem w Łodzi. Ma być powtórka tego co w Krakowie, ale osobiście liczę na więcej i/lub coś nowego. Szczegóły: https://www.meetup.com/pl-PL/Microsoft-Azure-Users-Group-Poland/events/244286337/


Slajdy z prezentacji znajdziecie tutaj: https://www.slideshare.net/secret/zSkefGTZLKWd2d

Wszystkie moje zdjęcia można obejrzeć tu: https://photos.app.goo.gl/0lXME9gaAgJabXwY2 

Moje zrzuty ekranu z warsztatów: https://photos.app.goo.gl/VQ2fr5bE8G4KJ2CA2

Garść linków dostarczona przez Michała - w tym odpowiedzi na pytania:
O różnych aspektach pracy w chmurze możecie też poczytać tutaj: https://architektwchmurze.pl/ (prywatny blog) lub tutaj: https://blogs.msdn.microsoft.com/architekcichmury/. Na tym drugim blogu o tym, jak oszczędzać w Azure.

1) Jak zarządzać grupami zasobów i je nazywać?

2) Koszty - jak zacząć?
Polubcie kalkulator: https://azure.microsoft.com/pl-pl/pricing/calculator/ Zanim go opanujecie, musicie zrozumieć jak działa model koszty per usługa: https://azure.microsoft.com/en-us/pricing/. Jak już macie koszty, pamiętajcie o ich monitorowaniu. Na obu blogach znajdziecie wpisy na ten temat albo całkiem fajne linki.

3) Jak działa Traffic Manager w szczegółach?
Zacznijcie tutaj i podążajcie za dokumentacją :) https://docs.microsoft.com/en-us/azure/traffic-manager/traffic-manager-overview. Tu jest bardzo dużo informacji: https://docs.microsoft.com/en-us/azure/traffic-manager/traffic-manager-monitoring. Na dziś najlepszą metodą logowania tego, co w TM się dzieje jest opcja Traffic View, którą znajdziecie tutaj: https://docs.microsoft.com/en-us/azure/traffic-manager/traffic-manager-traffic-view-overview


5) Wizualizacja sieci i wszystkich elementów jej konfiguracji. Nie udało mi się tego pokazać ale rzućcie okiem tutaj: https://docs.microsoft.com/pl-pl/azure/network-watcher/network-watcher-monitoring-overview

6) Wizualizacja zasobów w Azure? https://github.com/ARMataTeam/ARMata Rozwijane przez naszych rodaków:)

Jeszcze więcej narzędzi chmurowych w jednym miejscu? - Pewnie: https://architektwchmurze.pl/narzedzia/


No i link od Darka Porowskiego - aktywacja Azure Pass: https://aka.ms/StartWithAzure

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz