czwartek, 10 marca 2016

Relacja: AzureDay, Poland - 09.03.2016

Wczoraj miała miejsce konferencja AzureDay Poland. Konferencja organizowana była przez Azure User Group Poland (AzureUG), a jej głównym sprawcą był Emil Wasilewski - lider grupy i Microsoft Azure MVP.


Zaczęło się od odebrania pakietu - szybko sprawnie, bez dalszych refleksji. Pakiet skromny, ale to bez znaczenia - nie po to tu przyszedłem. Ankieta w ciekawej formie - kody QR do przeskanowania telefonem i robiona przez weba. Fajne, choć mało wygodne jeśli chodzi o wpisywanie dłuższych uwag co do swojej oceny. No ale ogólnie - na plus. Poza tym, w kwestii tego co przed rozpoczęciem - dużo ciast i ciastek, owoce, kawa, herbata, woda, soki. Trochę znajomych twarzy, w tym koledzy z dawnej firmy - bardzo miłe spotkanie.

Rejestracja
"Cloud is right here, right now." - hasło przewodnie konferencji
Zaczęło się dość punktualnie. Nie tak bardzo by wprowadziło to dyskomfort i wywołało uczucie sztywności ram organizacyjnych, nie na tyle też późno by raziło i narażało organizatorów na krytykę w kwestii marnowania czasu uczestników. Wręcz idealnie.

Kilka słów od Emila, parę żartów i już wiedziałem, że dzień będzie z tych udanych. Dosłownie, pierwsze pięć minut wprowadziło chyba wszystkich w dobry nastrój i na wyższe obroty. Część wprowadzająca zakończona odtworzeniem kilkuminutowego przemówienia wygłoszonego i nagranego specjalnie z okazji naszej konferencji przez nikogo innego jak Scotta Guthrie!

Emil przedstawia społeczność
Przemawia do nas sam - Scott Guthrie! (Executive Vice President, Microsoft Cloud and Enterprise Group)
Dalej krótkie przywitanie wygłosił Marek Zamłyński (Dyrektor Cloud & Enterprise Microsoft Poland) - skupił się głównie na Azure w odniesieniu do IoT (jednym z tematów konferencji), Cortana Analitics Suite, oraz oczywiście samym Azure. Ciekawie, inspirująco, z trochę innej perspektywy niż wąskie technikalia.

Marek Zamłyński (Dyrektor Cloud & Enterprise Microsoft Poland)

Półgodzinna przerwa upłynęła błyskiem - parę słów z ex-Ewangelistą Mariuszem Kędziorą, z tym się przywitać, z tamtym. Głównie rozmowa z kolegami z dawnej firmy.

Dalej już podzieliliśmy się na grupy - ITPro zostali na auli, Dev poszli do mniejszej sali a ludzie od IoT czyli programowania RaspberryPi (kurde, szkoda że nie mogłem być wtedy w dwóch miejscach jednocześnie...) w jeszcze inne miejsce. Dalej opisuję ścieżkę dla ITPro, gdyż w tej brałem udział, a co robili inni to mogę się tylko domyślać.

Pierwszą prelekcję na ścieżce ITPro poprowadził Piotr Boniński (Cloud Solutions Architect w Microsoft). Bardzo zgrabnie opowiedział on o funkcjonalności kontenerów. Było wprowadzenie, była teoria, parę słów na temat skalowalności, ale też były przykłady "na żywo" - więc i trochę praktyki. Generalnie - chociaż słyszałem już o tej technologii i póki co odnosiłem się do niej sceptycznie, to Piotr poważnie zainteresował nie tematem i chętnie zdobędę wiedzę na temat dockera. 

Piotr Boniński - "Kontenery w transporcie i nie tylko "
Kolejna półgodzinna przerwa, upłynęła błyskiem. Odwiedziłem stoiska partnerów - ITMagination, Veeam (zamieniłem kilka słów z Mariuszem Rybusińskim), zgarnąłem też naklejkę od Solarwinds.

W kolejnej prelekcji Emil Wasilewski opowiedział o chmurze hybrydowej. Z punktu widzenia elementów łączących naszą lokalną infrastrukturę z chmurą Microsoft Azure, ale także - a wręcz: przede wszystkim - hybrydowej tożsamości z wykorzystaniem Azure AD. Słuchacze mieli okazję dowiedzieć się kiedy należy stosować który rodzaj chmury. Prosto, jasno, z przykładami "na żywo" - które, co normalne, zadziałały ale nie od początku :)  Prelekcja utrzymała poziom wprowadzenia i poprzeczka utrzymana została wysoko.

Emil Wasilewski - "Czy to już hybryda?"
Obiad - tradycyjnie - pizza. Bardzo dobra jak na pizzę. Czau było dość by jeszcze zamienić kilka słów z tym czy tamtym.

Po obiedzie rozruszał nas Andrzej Kaźmierczak, nasz drugi MVP tego dnia. Opowiedział nam na temat wpadek w bezpieczeństwie, tego jak jest ono postrzegane przez właścicieli danych,  ale przede wszystkim przedstawił jak wygląda bezpieczeństwo z punktu widzenia Microsoft Azure. Bezpieczeństwa zarówno w odniesieniu do jego atrybutów (poufności, integralności i dostępności), jak i z punktu widzenia zgodności z przepisami i wymaganiami prawnymi. Kolejna świetna prelekcja - bardzo ciekawie, z dużą ilością wiedzy, pytań i odpowiedzi.
Andrzej Kaźmierczak - "Microsoft Azure i bezpieczeństwo - słów kilka"
Przedostatnia prelekcja należała do Ryszarda Dałkowskiego. W skrócie - open source w chmurze, co i gdzie, i czemu to konieczne dla chmury Microsoft Azure. Szczegółów nie pamiętam, przespałem tę godzinę.

Ryszard Dałkowski - "Skrzynia skarbów open source w Microsoft Azure"

Na ostatniej prelekcji - "Cloud Migration Checklist – Czyli jakie błędy popełniła firma, z której ludzie nie przyszli na tą prezentację", przyznam się szczerze że mnie przytłoczyła. Prezentacja bardzo merytoryczna. Nie jestem osobą, która myślała o tym, że migracja do chmury to migracja wirtualek i migracja danych, oczywiście to sporo więcej. No ale nie zdawałem sobie sprawy z tego, że punktów do "odchaczenia" jest aż tyle. Ciężko mi teraz wymienić wszystko, ale Mirek z Michałem opowiedzieli nam o - bilingu, kryteriach sukcesu, narzędziach, bezpieczeństwie, sposobie migracji danych, strategii na powrót, dostępności i samej konfiguracji infrastruktury sieciowej, były też konkretne wskazówki jak rozpocząć migrację dużego środowiska i na co zwrócić szczególną uwagę.

Mirek Burnejko i Michał Furmankiewicz - "Cloud Migration Checklist"
Niestety, znów ta niemożliwość bycia w kilku miejscach jednocześnie, nie mogłem być na prelekcjach prowadzonych przez pozostałych dwóch MVP Microsoft Azure - a są nimi: Łukasz Kałużny, Michał Smereczyński - prezentowali swoje tematy na ścieżce deweloperskiej.

Rozdawanie upominków od naszych sponsorów - czyli zakończenie konferencji
Na after-party w PiwPaf (na ul.Foksal) nie byłem, niestety, więc nic o tym nie napiszę. Choć zapowiadało się bardzo interesująco.

"Cloud is right here, right now." - hasło przewodnie konferencji, banner
Linki:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz