poniedziałek, 7 marca 2016

ITechDay i WGUiSW #79

Ostatni tydzień rozpoczął się od dwóch interesujących wydarzeń - ITechDay odbywającego się raz na pół roku (zeszły poniedziałek) i 79 spotkania Warszawskiej Grupy Użytkowników i Specjalistów Windows (tradycyjnie - pierwszy wtorek miesiąca). ITechDay również organizowany jest przez WGUiSW.


Co do ITechDay, to nie było łatwo...  się zapisać! Sto sześćdziesiąt miejsc rozeszło się poniżej pięciu minut! Więc jeśli ktoś nie był wcześniej zarejestrowany lub był zajęty o "godzinie zero", nie miał szans dostać się na listę uczestników. Z pierwszej ręki wiem o tym, że lista rezerwowa była też dość długa, do tego jeszcze czarna lista, może też jeszcze jakaś czwarta o której osoby niezaangażowane w organizację nic nie wiedzą. Dość powiedzieć, że każdy został dwukrotnie poproszony o zgłoszenie się jeśli nie będzie mógł uczestniczyć w konferencji, tak by nie zajmować miejsca jeśli go nie będzie. Mimo to, mimo dostawionych szeregów krzeseł - sala pękała w szwach.

Paweł otwiera konferencję.
Na tych którym udało się jednak zapisać, zaraz po wejściu do siedziby Microsoft, na wprost czekały stoły rejestracji. Za stołami znana i uwielbiana ekipa organizacyjna, identyfikatory, torby z materiałami. Pełen profesjonalizm - odbiór pakietów szybki, sprawny, z uśmiechem i dbałością o dobre rozpoczęcie dnia. Całość nie trwała nawet i dwudziestu sekund. Większość organizatorów różnych imprez powinna się wybrać na następny ITechDay by się uczyć jak ogarniać organizację! (tylko, z oczywistych względów - bez rejestracji, proszę!)

Tematem przewodnim były - kopie zapasowe, odzyskiwanie po awarii, ochrona danych. Rozpoczęło się od zwyczajowego powitania uczestników. Nie będę się tu skupiać na treści prezentacji - to każdy może poznać z prezentacji gdy pojawią się na channel9 i w WGUiSW-wiki.

To co warto przytoczyć to skrócona agenda:
 • Klaudiusz Zagański - "Zarządzanie danymi - wyzwania i kierunki rozwoju" (ok. pół godziny),
 • Robert Septa - "Bezpieczeństwo przenoszenia danych" (ok 15 minut),
 • 15 minut przerwy kawowej (z krótko),
 • Marcin Ostrowski - "Kopia zapasowa dla każdego" (ok. 1 godziny),
 • 30 minut przerwy kawowej (już lepiej),
 • Mariusz Rybusiński - "Odrzuć tradycyjny backup. Przejdź na dostępność z Veeam" (ok. 1 godziny),
 • 45 minut na obiad (oo, dużo było tej pizzy - smacznie, a obsługa jak zwykle idealna),
 • Mariusz Rybusiński - "Backup laptopów/desktopów? Z Veeam to żaden problem" (ok. pół godziny),
 • Mariusz Kędziora - "Użytkownicy backup robią... lub będą robili!" (ok. 45 minut),
 • 15 minut przerwy kawowej (za krótko!),
 • Andrzej Kokociński - "Wykorzystanie narzędzi System Center w służbie archiwizacji danych" (ok. 45 minut),
 • pół godziny na losowanie nagród i zakończenie konferencji.
Klaudiusz Zagański - "Zarządzanie danymi - wyzwania i kierunki rozwoju"
Robert Septa - "Bezpieczeństwo przenoszenia danych"
Marcin Ostrowski - "Kopia zapasowa dla każdego"
Mariusz Rybusiński - "Odrzuć tradycyjny backup. Przejdź na dostępność z Veeam"
Mariusz Kędziora - "Użytkownicy backup robią... lub będą robili!"
Andrzej Kokociński - "Wykorzystanie narzędzi System Center w służbie archiwizacji danych"
Czymś w rodzaju "partnera przewodniego" była firma Veeam.  Jej produkty są raczej znane osobom zajmującym się wirtualizacją, gdyż w kwestii backupu oraz odtwarzania danych są na chwilę obecną raczej bezkonkurencyjne.

Generalnie było bardzo dobrze i było ciekawie. Działo się wiele i można było pozyskać kontakty, porozmawiać z ciekawymi ludźmi, sporo się dowiedzieć i zyskać inspirację. Nie wiem po co to piszę - przecież tak jest od 2009 - od VCL, przez WCL, ICL, aż po ITechDay. Jako aktywny członek WGUiSW miałem okazję być na większości z tych wydarzeń.
'All the goodies' ;)

Jedyni minus jak dla mnie to losowanie nagród, bardziej podobała mi się opcja z losowaniem kolejnych osób, gdzie każdy bierze co chce z tego co pozostało. Tak jak to było na jednym z ostatnich ITechDay. No ale zastosowany sposób zagwarantował większy porządek oraz ograniczył czas niezbędny na przeprowadzenie "rozdawnictwa". 

Przed rozpoczęciem losowania


Losowanie - zdjęcie 1

Losowanie - zdjęcie 2

Fajnym przerywnikiem, podczas przerwy była możliwość własnoręcznego zapoznania się, wręcz oko-w-oko, z legowym "wężem", który pełzał koło stoiska CBSG. Ci co widzieli wiedzą o co chodzi - Ci co nie wiedzą, to hasłem przewodnim niech będzie - Lego mindstorms. Klawa zabawka, ech - gdyby tak być młodszym ;)

W przerwie - szykowanie lego-węża (stoisko CBSG)

Spotkanie WGUiSW #79, za kierownicą Marek Nadstawny
Tak więc poniedziałek był dniem konferencji. Jeśli o mnie chodzi, to jeszcze dobrze nie ochłonąłem po konferencji, a już nastąpił wtorek, gdzie zaraz po pracy przyjechałem ponownie do siedziby Microsoft na comiesięczne, choć tym razem dość nietypowe spotkanie WGUiSW. Nietypowe ponieważ poświęcone całkowicie i wyłącznie produktom Veeam. Całość prowadzona przez Mariusza Rybusińskiego. Wiele treści się powtórzyło z dnia poprzedniego, jednak było dość ciekawie na tematbackupu i replikacji, monitoringu oraz darmowych produktów Veeam. Były pytania, były odpowiedzi, były gadżety - dość nietypowo, gdyż upominki były za pytania z sali, dzięki temu, dla mnie, tekstem spotkania pozostanie kwestia rzucona z sali (chyba przez Marka Nadstawnego, który pełnił jednocześnie zaszczytną funkcję prowadzącego spotkanie) - "to może terasz pytanie za kubek - jak <coś-tam, coś-tam>?".

Mariusz Rybusiński - Veeam
W sumie czasu było sporo, bo spotkanie zaczęło się chwilę po 18, a skończyło po 21 - chyba gdzieś koło 21:20. Aż łezka zakręciła mi się w oku na wspomnienie dawnych spotkań wguisowych, gdzie nieraz przeciągało się i to spooooro poza harmonogram. Choć generalnie wolę jak się nie przeciąga :)

No a w tym tygodniu czeka nas "AzureDay", 9 marca (środa), tym razem nie z pod znaku WGUiSW, a organizowane przez Microsoft Azure User Group Poland.

1 komentarz: