piątek, 25 grudnia 2015

Choinka, życznia świąteczne i co dostałem w prezencie

Rok dobiega końca, Święta a więc i choinka. Dziś będzie lightowo, choinka ascii-artowa narysowana w powershell. Do tego dwa niuansy które wyszły "przy okazji". Święta trwają, więc pochwalę się i prezentem, który otrzymałem wczoraj wieczorem.


Życzenia świąteczne

Wszystkim czytelnikom mojego bloga serdecznie życzę dużo rodzinnego ciepła, interesujących wyzwań, udanych prezentów - wręczonych i otrzymanych, ciekawych wyjazdów, no i oczywiście: zdrowia, pieniędzy, dużo czasu wolnego.

Choinka w PowerShell

Skrypt drukujący choinkę świąteczną. Prosty skrypt napisany w oparciu o dwa przkłady:
Skrypt:

$rows=9
[System.Collections.ArrayList]$colors = "Cyan","Green","Yellow","Red","Magenta","White"
for ($i=1; $i -le 10; $i++) {$colors.Add("Darkgreen") > null}

   Foreach ($r in ($rows..1)){
        write-host $(" " * $r) -NoNewline
        1..((($rows -$r) * 2)+1) | %{
                write-Host "*" -ForegroundColor ($colors | get-random)  -nonewline
       }
        write-host ""
    }

    write-host $("{0}***" -f (‘ ‘ * ($Rows -1) ))  -ForegroundColor DarkRed
    write-host $("{0}***" -f (‘ ‘ * ($Rows -1) ))  -ForegroundColor DarkRed
    
Gdy tworzymy listę, ma ona zdefiniowany rozmiar. Aby coś do niej dodać, najprościej jest rzutować listę na [System.Collections.ArrayList]. Unikniemy problemu braku możliwości dołączenia kolejnych elementów.

Podczas dodawania kolejnych elementów listy na wyjście wypluwany jest indeks dodawanego elementu. Da się tego uniknąć poprzez przekierowanie wyjścia:
$colors.Add("Darkgreen") > null


Mój wspaniały prezent

Tego roku pod choinką znalazłem dość wyczekany prezent - produkt rodzimego pochodzenia: Monk Sandals. Póki co przebiegłem w nich jedynie 1250m, więc nie piszę jeszcze nic o bieganiu w nich. To o czym mogę napisać, to kilka faktów:
  • zamówiłem sandały w zeszły czwartek, mimo tego, że czas produkcji to "do 10 dni roboczych", mimo, że Święta, mimo, że kilka dni wcześniej producent wrócił z dłuższej wyprawy - przyszły we środę,
  • wykonanie sandałów bardzo porządne i full-profi: sandały proste, estetyczne, dyskretnie wszyta etykietka z logiem, "hand made in Poland", opakowanie z czarnej siateczki - ze sznurkiem i etykietką z logiem.
 Za jakiś czas napiszę więcej po bieganiu i wrzucę kilka zdjęć. Póki co jedna fotka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz