czwartek, 12 listopada 2015

75 spotkanie WGUiSW - relacja

W zeszłym tygodniu, 3 listopada, uczestniczyłem w 75 spotkaniu Warszawskiej Grupy Użytkowników i Specjalistów Windows (WGUiSW). Lokalizacją imprezy była tradycyjnie siedziba Microsoft. Tym razem jednak zmianie uległy ogólne zasady korzystania z dobrodziejstw należących do gospodarza...

Koniec z gratisowymi sokami, koniec z gratisową kawą - wolność ograniczona

W związku ze stwierdzonymi incydentami Microsoft postawił ostrzejsze warunki korzystania ze swojej gościnności. Incydenty te, to wałęsanie się po budynku, zaglądanie do szafek, wnoszenie napojów na salę czy też innego rodzaju działania które noszą znamiona naruszenia gościnności przez osoby które dostały się do budynku pod pretekstem uczestnictwa w spotkaniach WGUiSW. W związku z tym dostaliśmy zakaz korzystania z napojów i większe ograniczenia co do czasu w którym możemy znajdować się w budynku. Dostaliśmy też ostrzeżenie, iż w przypadku niepodporządkowania się nowym regułom przestaniemy być mile widziani - tzn. utracimy możliwość korzystania z lokalu.
Z jednej strony jako wieloletni uczestnik spotkań, właściwie od początku istnienia Grupy, przyzwyczaiłem się do luksusów i smacznych napojów. Z drugiej strony rozumiem właściciela budynku i podporządkowałem się nowym zasadom. Nie zmieniają one faktu, że możliwość korzystania z lokalu w celu spotkań jest bardzo cenna. Szkoda, że przez jakieś przypadkowe, mam nadzieję, jednostki ucierpiała reputacja grupy i dobry kontakt z gospodarzami.

Pomożecie?... - "Szlachetna paczka"

Listopadowe spotkanie zawierało w sobie dwie relekcje techniczne i jedną społeczną (chyba tak najtrafniej można to określić). Zaraz po wstępie predstawiony został projekt wzięcia udziału przez członków WGUiSW w tegorocznej edycji projektu "Szlachetna Paczka" (więcej na temat samego projektu - tu: www.szlachetnapaczka.pl). W zeszłym roku dzięki wsparciu członków WGUiSW udało się zorganizować konkretną pomoc - w tym roku również przystępujemy do projektu. Może to i oczywista oczywistość, jednak jeśli można warto pomagać - nie każdy ma tyle szczęścia w życiu co my, więc warto się tym szczęściem podzielić. Poza tym pamiętajmy: dobro powraca!

Cała reszta po staremu - doskonałe sesje i spora dawka cennej wiedzy

Po średnio miłym wstępie i przedstawieniu planu uczestnictwa w projekcie "Szlacetna paczka" rozpoczęło się to po co wszyscy spotykamy się co miesiąc - świetnie przygotowane sesje naszych prelegentów.


Nataniel (nExoR) Zieliński redaktor portalu W-Files, mimo lekkej niedyspozycji zdrowotnej, w swojej sesji "Co w piątce piszczy?" zaprezentował nam nowości które pojawią się w PowerShell 5.0. Było dużo grafik związanch z "piątką", w dosłownym sensie, jednak najciekawsze było to co mówił/pokazywał prelegent. Mnie w pamięci szczególnie utkwiły: klasy (tak!, wreszcie są!), czekoladki (wtajemniczeni wiedzą o co chodzi) oraz remote-copy. Jak zwykle sesja "z jajem", na wysokim poziomie technicznym, i choć nExoR sam sieprzyznał że nie wszystko jeszcze ma w pełni rozpracowane i ogarnięte, to było ciekawie, zabawnie i niech żałują Ci co nie byli! Poza tym pamiętajmy - zagadnienia które były prezentowane to w sporej części jeszcze "production preview".


Druga sesja prowadzona była przez Leszka Betlińskiego. Było o "agentach", na początku zabrzmiało groźnie, jednak na szczęście nie miało nijak powiązania z aktualną sytuacją w rządzie. Nie mniej zabawnie, nie mniej technicznie - stare, dobre i sprawdzone rozwiazania o których nie każdy wie, a wiedzieć warto.


Spotkanie listopadowe było krótkie - choćby w związku z ograniczeniem długości przerw - lecz treściwe, już nie mogę doczekać się sesji grudniowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz