środa, 15 lipca 2015

Założę sobie bloga - część 1: podpięcie własnej domeny do konta na blogger.com - uwag kilka


Kilka słów na temat zakładania bloga, wyboru domeny, opłat i podłączenia własne domeny do bloga. Kilka wskazówek i porad, które pozwolą uniknąć prostych do uniknięcia, a kłopotliwych błędów.


Cytując z Wikipedią -
"Blog (ang. web log – dziennik sieciowy) — rodzaj strony internetowej zawierającej odrębne, zazwyczaj uporządkowane chronologicznie wpisy. Blogi umożliwiają zazwyczaj archiwizację oraz kategoryzację i tagowanie wpisów, a także komentowanie notatek przez czytelników danego dziennika sieciowego. Ogół blogów traktowany jako medium komunikacyjne nosi nazwę blogosfery.
Blog od wielu innych stron internetowych różni się zawartością. Niegdyś weblogi utożsamiano ze stronami osobistymi (czy domowymi). Dziś ten pogląd jest nieaktualny, wciąż jednak od innych stron internetowych blogi odróżnia bardziej personalny charakter treści: częściej stosowana jest narracja pierwszoosobowa, a fakty nierzadko przeplatają się z opiniami autora. Ponadto można spotkać się z definicją bloga jako sposobu komunikacji."[1]

Czemu założyłem swojego bloga już napisałem - tu.

Jak założyć bloga?

Dość prosto, nie będę się na tym skupiał. Jest do tego wiele stron - np. blogger z którego korzystam. Nie wiążą się z tym dodatkowe opłaty. Jest jednak wiele innych - każdy znajdzie coś dla siebie :)

Mam swojego bloga - co teraz?

Jeśli masz już bloga, to możesz na nim pisać korzystając z domyślnego adresu. Dla wielu osób jest to wystarczające, taka opcja bez-kosztowa.
Często jednak chcemy by nasz blog był bardziej rozpoznawalny to warto zainwestować we własną domenę. Znacznie lepiej wygląda adres zabawyit.pl niż zabawyit.blogger.com - łatwiej zapamiętać, szybciej wpisać.

Wykupienie własnej domeny

Własną domenę wykupujemy u jakiegoś providera. Jest ich wielu. Ja korzystam z home.pl.

Uwaga: To czego należy dowiedzieć się wcześniej, to czy samo wykupienie i zaparkowanie domeny pozwala na edycję rekordów domeny. Zdarzają się usługodawcy, którzy wymagają w tym celu wykupienia pakietu hostingowego.

Podłączenie bloga na blogger.com do domeny zaparkowanej na home.pl jest dobrze opisane tutaj:
https://pomoc.home.pl/baza-wiedzy/jak-polaczyc-bloga-w-serwisie-blogger-z-domena-w-home-pl/

Domena krajowa, a jej pozycjonowanie w wyszukiwarce Google

Kupując domenę z innego kraju (może kogoś kusić) warto zwrócić uwagę na to iż domena ta będzie pozycjonowana w wyszukiwarce z przypisaniem do danego kraju. Z tego co wiem nie ma możliwości obejścia tego i przypisania domeny np. .sk do wyników wyszukiwania w Polsce.

Uwaga: Jeśli planujemy by nasza strona była po polsku i dla ludzi z polski to konieczne jest użycie domeny krajowej (.pl) lub którejś z domen funkcjonalnych (.net, .org, .com, .name, .info, itd.).
Inaczej ciężko będzie znaleźć naszego bloga w wyszukiwarce.

Domena z www i bez www

Domyślna i jedyna możliwość podpięcia domeny do bloggera to podpięcie domeny www.zabawyit.pl (chodzi o to, że nie można podpiąć domeny najwyższego poziomu, a jedynie subdomenę). Rozwiązaniem jest tutaj wewnętrzne przekierowanie domeny "bez www" na dozwoloną. Aby to zrobić, w panelu bloggera, należy wejść w Ustawienia > Podstawowe i zaznaczyć Przekierowanie z domeny zabawyit.pl do domeny www.zabawyit.pl, jak poniżej - na zrzucie ekranu:Brak komentarzy:

Prześlij komentarz